Evliliğin En Tehlikeli Yılları …Veriler İlk Beş Yıl Tehlikeli Diyor!

Boşanmaların %32,7’si evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleşti

TÜİK verileri incelendiğinde de geçtiğimiz yıl boşanmaların %32,7’si evliliğin ilk 5 yılı, %21,6’sı ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti. Peki bu oran neden ilk dönemde daha yüksek olarak ortaya çıkıyor. Aile terapistleri en büyük sorunun eşlerin birbirleri ile iletişim kurmamalarından kaynaklandığını belirtiyor.

İletişimsizlik en büyük sorun

Uzmanlar çiftlerin birbirlerinin düşüncelerine saygı duyulmaması, geç saatlere kadar çalışma ve iletişim eksikliğinin 2022 yılında en çok boşanma nedeni olarak gösterildiğini ifade etti. Bu doğrultuda TÜİK boşanma verilerine baktığımızda ülkemizdeki boşanmaların “geçimsizlik” olarak mahkeme kayıtlarına geçtiğini görüyoruz.

Uzmanlar uyarıyor “birlikte zaman geçirin”

Birlikte zaman geçirmeden, iş hayatının hızının içinde çiftlerin kaybolduğunu ve bunun iş arkadaşlıkları ve yeni çevrelerle çiftlerin birbirinden iyice koptuğunu dile getiriyorlar. Bu konuda çiftlerin mutlaka birlikte planlamalar yapmaları gerektiğini, gün içinde de birbirleri ile mutlaka konuşmaları gerektiğini dile getiriyorlar.

Bu nedenlerin uzaması ve çözülememesi durumunda da çiftlerin çoğunlukla ilk yıl, kurtarma çabaları sonuçsuz kalırsa da ilk yıllar içinde ilişkiyi sonlandırdıklarını belirtiyorlar.

Genç boşanmalar artıyor

Evlenme yaşının her geçen gün arttığı günümüzde 180 bin 954 kişinin boşandığı 2022 yılında

30 – 40 yaş arası yaklaşık 65 bin boşanmanın yaşandığı görünüyor. 20 ile 24 yaş arasında 18 bin 646 kişinin farklı nedenlerle boşandığı belirlendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*