Fransa’da tansiyon düşmüyor: 1 kişinin parmağı koptu, 457 kişi gözaltına alındı

Fransa’nın Rouen kentinde, emeklilik reformu karşıtı gösterilerde polisin müdahalesi sonucu bir kişinin parmağının koptuğu iddia edildi. Fransa’da emeklilik reformu karşıtları Paris, Lille, Rouen gibi kentlerde gösteriler düzenliyor.

“Biri ölmeden reformu geri çekin”

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Alma Dufour, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Rouen’daki gösteride şimdiye kadar 7 kişinin yaralandığını belirtti.

Dufour, yaralananlar arasında plastik el bombası nedeniyle baş parmağı kopan bir göstericinin de bulunduğunu kaydetti. Artan polis şiddetinin derhal durdurulması çağrısı yapan Dufour, “Bir kişi ölmeden, hükümet reformunu geri çekmeli” ifadesini kullandı.

Yerel basın, söz konusu göstericinin hangi koşullarda yaralandığının henüz bilinmediğini aktardı.

Paris’teki gösteride tansiyon düşmüyor

Başkentteki protestoda, polis ve bazı göstericiler arasında arbede yaşanıyor. Olaylarda, biber gazıyla müdahalede bulunan polise, göstericiler taş, cam şişe gibi cisimlerlerle karşılık veriyor.

Öte yandan gösteride, başına kaldırım taşı fırlatılan bir polisin de yaralandığı belirtildi.

Fransa’da polis, belirli kurallar çerçevesinde protesto ve gösterilerde plastik el bombası kullanabiliyor.

Fransa’da emeklilik reformuna karşı 1 milyondan fazla kişi sokağa indi

Emeklilik yaşının 2 yıl artırılarak 64’e yükseltilmesini içeren reforma karşı sendikaların çağrısıyla Fransa genelinde gösteriler düzenlendi. Göstericiler, hükümetten, mecliste oylama yapılmadan nihai olarak kabul edilen reformdan vazgeçilmesini talep etti.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de gösterilerde gözaltı sayısının 457 olduğunu açıklarken 441 güvenlik gücünün ise çatışmalarda yaralandığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir