Nagehan Alçı’dan YSK’nın “Millet İttifakı” kararına: Beklemiyordum açıkçası, bence haksız, yakışık almadı

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 ilde “Millet İttifakı” adının kullanılamayacağı kararını eleştirdi. Alçı, “YSK’nın bu yönde bir karar alacağını beklemiyordum açıkçası. Bu, Millet İttifakı açısından ciddi bir dezavantaj yaratabilecek ve bence haksız bir karar” dedi.

Alçı, bu noktaya nasıl gelindiğini yazısında aktardığı şu bilgilerle anlattı:

“Esasen süreç CHP ve İYİ Parti’nin bu şehirlerde ittifak olarak seçime girebilir miyiz diye YSK’dan görüş istemesi ile başladı. Belki de bu soruyu sormasalar bu yönde bir tartışma hiç olmayacak, iş bu noktaya gitmeyecekti. Ancak konu açılınca AK Parti de “Bu illerde tek parti olacağı için Millet İttifakı adı kullanılmamalı” iddiası ile YSK’ya gitti.”

“Gerekçe ne olursa olsun YSK’nın kararı yakışık almadı”

“Öte yandan tek liste ile girilen 16 şehirde Millet İttifakı’nın kullanılamaması kararı da bence çelişkili” diyen Alçı, “Tek parti çatısı altında bile olsa iki partinin ortak listeleri söz konusu. Diğer illerde CHP’den yapılan ortak liste bu kez CHP ve İYİ Parti arasında pay edilerek yapılmış. Gerekçe ne olursa olsun YSK’nın kararı yakışık almadı. Zaten kimsenin kimseye güven duymadığı, herkesin birbirine kazık atmaya can attığı bir toplumda bu karar maalesef güvensizlik ortamını daha da arttırdı” diye yazdı.

Yazının tamamını okumak için .


TIKLAYIN – YSK, 16 ilde Millet İttifakı isminin kullanılamayacağına karar verdi

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*