Pervin Buldan: Yaptığımız açıklamaların hedefi ittifak içindeki partiler değil

Yeşil Sol Parti, bayram sonrası mitinglerine Hakkari ve Silopi’yle başladı. Hakkari mitingine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ile Başak Demirtaş ve milletvekili adayları katıldı.

Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden gönderdiği mesajını okurken, mitingde konuşan Pervin Buldan, önceki gün İstanbul Kadıköy’de söylediği “Emek ve Özgürlük İttifakı’nın başımızın üstünde yeri var ancak Yeşil ve Sol Parti dışında atacağınız her oy AKP’nin işine yarar” sözlerinin hedefinin ittifak içinde yer alan partiler olmadığını ifade etti.

“AKP-MHP iktidarına Hakkari’den ders verme zamanıdır. Hakkari 3-0 yapacak, bundan hiçbir kuşkumuz yok. Hedefimiz 3-0; yani demokrasi 3, faşizm sıfır” diyen Buldan şöyle devam etti: “Bu iktidarın Kürt düşmanı bir iktidar olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ama Hakkari halkı her seçimde; yerel seçimlerde de genel seçimlerde de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de kendisine yakışanı yapacak, kendi iradesine bir kez daha sahip çıkacak ve AKP-MHP iktidarını tarihin çöplüğüne atacak.

‘MÜCADELE ORTAKLIĞI’

Tayyip Erdoğan geçenlerde Diyarbakır’a gitti. Belki kandırabileceğim birkaç Kürt bulabilirim dedi ama umduğunu bulamadı. Diyarbakır’da yine bize parmak salladı, hakaret etti.

Hem Kürdi ittifaklarımızla hem de Türkiye’nin batısındaki Emek ve Özgürlük İttifakımızla kararlı bir şekilde AKP ittifakını göndermeye karar verdik. Emek ve Özgürlük İttifakının bu mücadelede büyük bir emeği olacak. Söylediğimiz sözlerin, yaptığımız açıklamaların hedefi ittifak içindeki partiler değil; bizim tek bir hedefimiz vardır o da AKP-MHP iktidarıdır. Biz önemli bir mücadele ortaklığı gerçekleştirdik. Bu ortaklık faşizmin kaybetmesi üzerine kuruldu. Faşizmin kaybetmesi, Türkiye’ye demokrasinin gelmesi demektir. Cezaevindeki arkadaşlarımızın; Edirne’deki Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı’nın, Kandıra’daki Gültan ve Figen’in, Sincan’daki Sebahat ve Ayla’nın, bütün arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşacağı yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır.”

‘AKP’NİN İŞİNE YARAR’

Yeşil Sol Parti’nin İstanbul Kadıköy’de düzenlediği Bahar Şenliği’nde konuşan Pervin Buldan, “Yeşil ve Sol parti dışında atacağınız her oy AKP’nin işine yarar bu böyle bilinsin, böyle algılansın. İttifak içerisinde başka partilere verilen oylar İttifak’a yazılmaz. Her partinin kendi hanesine yazılır” demişti.

DEMİRTAŞ: ÖTESİ YOLDAŞLIĞA ZARAR VERİR

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da cezaevinde ziyaret ettiği eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın notunu paylaşmıştı. Demirtaş mesajında “Dışarıda olsaydım 29 Nisan’da Aydın’a Yeşil Sol Parti mitingine Erkan’la beraber giderdik. Bu durumda Erkan yoldaşım Aydın’a benim selamlarımı götürecek ve mitinge katılacak. Ben de TİP’in mitinglerine katılır ve yoldaşça, omuz omuza, kol kola mücadeleyi büyütürdük. Olması gereken budur, ötesi yoldaşlığa zarar verir. Tüm arkadaşlarımızdan beklentimiz bu hukuka uygun davranarak beraberce mücadeleyi büyütmeleridir” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir