Sert Krizleri Soğukkanlılıkla Aşan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Uyguladığı Ted Lasso Taktiği

14 Mayıs 2023’te ülkemiz önemli bir seçime girecek. Bu seçimde Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu birçok farklı düşüncede olan soğukkanlı bir şekilde aynı masada tutmayı başardı. Gazeteci Cüneyt Özdemir, Kılıçdaroğlu’nun krizler karşısındaki soğukkanlı tavrını Ted Lasso’ya benzetti. 

Ted Lasso ile Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki benzerliklere birlikte bakalım.

Cüneyt Özdemir Youtube’da “Kılıçdaroğlu’nun uyguladığı Ted Lasso Taktikleri Erdoğan’ı Yenecek mi?” başlığıyla yayınladığı video yayınladı.

Bu benzetmeden yola çıkarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun uyguladığı Ted Lasso taktiklerine birlikte bakalım.

Bilmeyenler için öncelikle Ted Lasso, ismini taşıyan dizinin başrol oyuncusu. Kendisi Amerikan futbol takımı yönetirken İngiltere’de bir futbol takımının başına getiriliyor: AFC Richmond.

Daha önce futbol ile yakından uzaktan alakası olmayan Ted Lasso teknik direktör olduğu andan itibaren birbirinden farklı sorunlarla karşılaşıyor.

Takım yönetmek zor iş. Kulübün her noktasıyla ilgilenen teknik direktör malzemecinin de sorununu çözüyor, agresif olan takım kaptanının da.

Takımın yıldız futbolcusu kapris yaparken kendisine has, sakin, anlayışlı, naif iletişimi sayesinde hem futbolcusundan verim alıyor hem de onun gitmek istediği kulübe transfer olmasına yardım ediyor.

Egosu yüksek, çalışkan fakat kariyerinin sonlarına gelmiş olan takım kaptanının hem özel hayatındaki sorunları aşmasına yardım ediyor hem de onun kızgın tavrını anlayışla karşılayarak ondan verim almayı yine başarıyor.

Ted Lasso gayet sakin, anlayışlı, güvenilir, kucaklayıcı bir teknik direktör portresi çiziyor. Onun bu tavrı da doğal olarak Kemal Kılıçdaroğlu’na yakıştırılıyor.

6’lı masa dağılırken, peş peşe sert açıklamalar karşılıklı olarak havada uçuşurken Kemal Kılıçdaroğlu sükunetini koruyarak krizin çözülmesinde önemli rol oynamıştı.

Partilerden çatlak sesler çıkarken, kendisi herkesin görüşüne saygılı olduğunu belirterek artması beklenen gerilimi yumuşak bir tonda hafif bir esintiye çevirmeyi başarmıştı.

“Ben bu saatten sonra değişmem, birleştiririm” diyen Kılıçdaroğlu’nun kucaklayıcı siyaseti büyük krizleri çözmüşe, küçük krizleri ise kolayca aşmışa benziyor.

Yıllardır oldukça gergin bir siyaset iklimine sahip olan ülkemizde Kemal Kılıçdaroğlu’nun uyguladığı Ted Lasso taktikleri işe yarayacak mı birlikte göreceğiz.

Cüneyt Özdemir’in videosunu buradan izleyebilirsiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir