Almanya Ifo İş İklimi Endeksi eylülde yine düştü

Almanya Ifo İş İklimi Endeksi, Alman şirketlerinin iş güveni ve beklentilerini ölçen önemli bir ekonomik göstergedir. Bu endeksin düşmesi, Alman işletmeleri arasında iş güveninin ve iyimserliğin azaldığını gösterir. Bu, Almanya’da ekonomik büyüme ve yatırımlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Eylül ayında Ifo endeksi, Ağustos verisinin yukarı yönlü revizyonunun ardından hafif bir düşüş kaydetti. Bu, Alman ekonomisinin şu anki durgunluğunun bir başka yansıması gibi görünüyor.

Almanya’nın en önemli öncü göstergesi olan Ifo endeksi, ağustos verisi yukarı yönlü revize edilse de eylülde 85,8’den 85,7’ye geriledi. Bu, son beş yılın en düşük Ifo endeksi okumalarından biri. Mevcut değerlendirme bileşeni son dönemdeki düşüş trendine devam ederken, beklentiler biraz iyileşti.

Bugünkü okuma, ekonomik resmin değişmediğini gösteriyor. Çin ekonomisi hala ivme kazanmıyor ve aynı zamanda Alman ekonomisinin rakibi haline geldi. Avrupa Merkez Bankası faizleri artırmaya devam ediyor ve daha sıkı para politikasının gecikmiş etkisi ekonomiyi sıkıntı altında tutmaya devam edecek. Enerji geçişine ve enerji fiyatlarına ilişkin politika belirsizliği de kaybolmuş değil. Son açıklanan politika önlemleri, şu ana kadar duygu değişikliği yaratmak için pek fayda sağlayamamış gibi görünüyor.

Aslında, Alman iş dünyası, politikacılar ve tüm ekonomi, ekonominin daha uzun bir süre boyunca sınırlı bir büyüme döneminde olduğu fikrine alışmaya başlıyor gibi görünüyor. Bu bağlamda, bugünkü Ifo endeksi ne yazık ki yalnızca bir onaylama niteliğinde ve Alman ekonomisinin dönüm noktasına henüz ulaşmadığını göstermekte.

ING

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir