İmamoğlu’ndan İstanbul ve Cumhuriyet vurgusu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, duygularını, Anıt Özel Defteri’ne “Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit yurttaşları olarak, cumhuriyet değerlerinin ışığında, kentimizi ve ülkemizi çağdaş bir geleceğe taşımak için çalışmaktan asla yorulmayacağız. Milletimizin iradesini, demokrasimizi, bağımsızlığımızı, Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar koruyacağız. Güzel İstanbul’umuza da Cumhuriyet’in bize kazandırdıklarına da her zaman sahip çıkacağız” sözleriyle aktardı.

İstanbul, 4 yıl 10 ay 23 gün süren düşman işgalinin ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle İstanbul’a giren Türk ordusu tarafından 6 Ekim 1923’te kurtarıldı. İstanbul’un kurtuluşunun 100. yıl dönümü, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlandı. İstanbul Valisi Davut Gül, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz’ın da katılımıyla gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende sırasıyla; Gül, Sivri ve İmamoğlu, kurumları adına Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından önce İmamoğlu, sonra Gül, Anıt Özel Defteri’ne yazdıkları mesajları okudu.

İMAMOĞLU: MİLLETİMİZİN İRADESİNİ, DEMOKRASİMİZİ, BAĞIMSIZLIĞIMIZI, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ SONSUZA KADAR KORUYACAĞIZ

İmamoğlu, Anıt Özel Defteri’ne yazdığı yazıda şu ifadeleri kullandı:

“Bundan tam 100 yıl önce, 6 Ekim 1923’te, İstanbul, tam 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgalden kurtuldu. Aziz Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Fatih Sultan Mehmet Han’ın mirası İstanbul’u geri aldı. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milletimizin göz bebeği İstanbul’umuzun işgalden kurtulması için özveriyle mücadele eden kahraman şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. 100. yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti için, geçmişten bugüne kadar vatan aşkıyla faydalı işler üretmiş herkese şükranlarımı sunuyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit yurttaşları olarak, Cumhuriyet değerlerinin ışığında kentimizi ve ülkemizi çağdaş bir geleceğe taşımak için çalışmaktan asla yorulmayacağız. Milletimizin iradesini, demokrasimizi, bağımsızlığımızı, Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar koruyacağız. Güzel İstanbul’umuza da Cumhuriyet’in bize kazandırdıklarına da her zaman sahip çıkacağız. İki kıtanın buluştuğu noktada, farklı medeniyetlere başkentlik yapmış İstanbul’a hizmet etmek büyük bir onurdur. Bu onuru paylaştığım mesai arkadaşlarımla birlikte atalarımızdan miras, çocuklarımızdan emanet aldığımız İstanbul için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. İstanbul’un kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun.”

DAVUT GÜL: GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER

İstanbul Valisi Davut Gül ise mesajında şunları söyledi:

“Bugün, necip milletimizin tarihindeki şanlı sayfalara bir yenisini eklediği gün. Genci, yaşlısı, kadını, erkeğiyle tek vücut olup işgale dur dediği gün. Bugün, şehirlerin sultanı İstanbul’un Türkiye Yüzyılı’nın şafağında işgalin karanlığından kurtuluşunun 100. yıl dönümü. Kıymetli hemşehrilerim, her karışına mührümüzü vurduğumuz, her bir köşesi mazimizle örtülü bu kutlu belde beş yıla yakın işgal altında kaldı. Kara günler, kahraman ordumuzun şehre girişiyle sona erdi. İşgalciler, tam da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi: Geldikleri gibi, bir daha dönmemek üzere gittiler. İstanbul’un kurtuluşu, söz konusu vatan olunca aziz milletimizi hiçbir kuvvetin durduramayacağının ispatıdır. Ezelden beri hür yaşayan bir ruhun geleceğe taşınmasıdır. Bugün de bizler, aynı ruh, aynı iman ve aynı iradeyle nöbetteyiz. Bu düşüncelerle başta 6 Ekim 1923’ün mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle yâd ediyorum. Geçmişten bugüne bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet ve şükranla anıyorum. Sizleri muhabbet ve saygıyla selamlıyorum. Kurtuluş günümüz kutlu olsun.”

“İSTANBUL’A GÜZEL HİZMETLER SUNAN BİR YÖNETİM OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

İmamoğlu, anma sonrasında da gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

“6 Ekim 1923, Türk Cumhuriyeti tarihi açısından çok önemli bir gün. Aslında tarihimizde ihmal edilen ve çok da bilinmeyen bir sürecin sona erdiği bir gün. Çünkü bu güzel şehir, bu kadim şehir, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti, 5 yıla yakın işgal edilmişti ve ne yazık ki bağımsızlığımızı tehdit eden bu işgalin ana merkeziydi İstanbul. İşgal kuvvetlerinin 5 yıla yakın işgalinden sonra, Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu milletin büyükleri, atamız, dedemiz, ninemiz verdiği istiklal mücadelesiyle birlikte kazanılmış ve sona erdirilen bir işgalle birlikte Türk ordusu, 6 Ekim’de İstanbul’a giriş yapmıştı. Bu şunu gösteriyor: Aslında Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde, milletçe yaşadığımız tehdidin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Zira İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu’nun kıtalara yayılmış olan sınırlarının ana merkeziydi. Bu yönüyle, bu kurtuluş gününün, Cumhuriyet’in 100’ncü yılındaki bu özel anında bu kutlamayı hep birlikte yapmamız çok değerliydi. Elbette biz, bu kadim kent, Fatih Sultan Mehmet’in emaneti, Mustafa Kemal Atatürk’ün tekrar kurtarıp bizlere bıraktığı Cumhuriyet’le birlikte bizlere emanet ettiği İstanbul’umuza daha güzel işler, daha güzel hizmetler yaparak, 21. yüzyılın ihtiyaçlarını karşılayan ve o doğrultuda büyük adımlar atan Türkiye’mize en güzel duyguları hissettiren, yaşattıran, en büyük sıçramaların ana merkezi olma hedefini tutturan İstanbul’umuza hizmet ediyoruz. Umut ederiz ki, bu kadim kent İstanbul’umuza, 6 Ekim İstanbul’umuzun kurtuluş gününde, tekrar ifade ediyorum ki çok güzel hizmetler sunan bir yönetim olmaya devam edeceğiz. 6 Ekim İstanbul’umuzun Kurtuluş Günü kutlu olsun.”

EKREM İMAMOĞLU’NA AKPLİ VATANDAŞTAN DESTEK

İmamoğlu, törenin ve açıklamanın ardından alanı dolduran öğrencilerin ilgi odağı oldu. Öğrencilerle özçekim yapan İmamoğlu, vatandaşlardan gelen fotoğraf çektirme isteklerini yerine getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir